Astım Nedir? - Medical Park Astım Kliniği

Astım Nedir?

astım

Astım, hava yollarının kronik, infilamatuar bir hastalığıdır. Duyarlı kişilerde, ataklar halinde seyreden nefes darlığı, hırıltılı solunum, öksürük ve göğüste sıkışma hissi ile seyreder. Şikayetler kendiliğinden düzelebilir, giderek şiddetlenebilir ya da ilaçlarla ortadan kalkabilir. Bu inflamasyonun oluşmasında genetik ve çevresel faktörler rol oynar. En önemli genetik risk faktörü alerjidir (atopi).

Görülme Sıklığı Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine göre, dünyada yaklaşık 300 milyon kişinin hastalığı olan astım, en fazla çocukları etkiliyor. Modern hayatın önemli bir sağlık sorunu haline gelen astım, hem gelişmiş, hem de gelişmekte olan ülkeler için önemli bir halk sağlığı sorunudur. Ülkemizde yapılan araştırmalarda, nüfusun yaklaşık % 5′inin astım hasta olduğu ortaya çıkmıştır.

Türkiye’de her 12 erişkinden biri ve 7 çocuktan birini etkileyen, dünyada yaklaşık 300 milyon kişide görülüp her yıl 250 bin ölüme yol açan astım, düzenli tedaviyle kontrol altında tutulabiliyor.

Astım Çeşitleri Nelerdir?

A. Alerjik Astım: Alerjik astım polenler veya hayvan dışkısı gibi alerjenlere karşı alerjik bir tepki olarak tetiklenir.Genelde alerjik astım, polenler veya hayvan dışkısı gibi alerjenlere karşı alerjik bir tepki olarak tetiklenir. Kişide alerjik astım varsa, muhtemelen  alerjik rinit ya da saman nezlesi veya egzema da gözlenebilmektedir. Alerjik astımın genellikle ilkbahar ya da sonbahar başlarında kişileri etkilemektedir.  Bu mevsimlerdeki alerjenler tetikleyici faktörlerdir.

B. Alerjik Olmayan (Nonalerjik) Astım: Tetikleyicileri olarak tütün dumanı, odun dumanı, oda deodorantları, çam kokuları, taze boya, ev temizlik ürünleri, yemek kokuları, parfüm gibi havadaki maddeler (tahriş edici)  hava kirliliği belirtilebilir… astım Alerjik astımı olmayan kişiler alerjik astımı olanlarla aynı belirtilere maruz kalabilir, ama polen ve küf gibi alerjenler bu kişiler için rahatsız edici olmaz. Allerjik olmayan astım için diğer tetikleyiciler solunum problemleri, soğuk algınlığı, grip ya da bir sinüs enfeksiyonu yanı sıra egzersiz, soğuk hava, hava sıcaklığındaki ani değişimler, ve hatta gastroözofageal reflü (mide yanması) olarak belirtilebilir.

C. Gece (Noktürnal) Astımı: Gece astım genellikle 02:00 ve 04:00 arasında, gecenin ortasında kötüleşen astım semptomları anlamına gelir. Astım belirtileri gece kötüleşmeye neden olabilir. Tetikleyici faktörler olarak sinüs enfeksiyonları, tozlar veya hayvan dışkısı gibi alerjenlerin neden olduğu burun akıntıları gözlenebilir. Vücut astıma karşı korunmak için adrenalin ve kortikosteroidler üretir. Bu hormonların üretimi gece düşük olduğu için vücut savunmasız kalır ve noktürnal astım kendini gösterebilir.

D. Gebelikte Astım:

Astım hastası hamile kadınların üçte birinde astımda iyileşme yaşanır, üçte birinde astım stabil kalır ve diğer üçte birlik dilimde astım kendisini rahatsız edici bir şekilde gösterebilir. Gebelik sırasında  astım kontrolü gebeliğe bağlı komplikasyonlarla doğrudan ilişkilidir. Astım hastası hamile kadınların konuyla ilgili belirtileri mutlaka uzman doktorlarına aktarmaları gerekmektedir.

E. Mesleki Astım:

Çoğunlukla işyerindeki çalışma koşulları ile ilgili astım türüdür. İşyerinde yer alan çoğunlukla kimyasal faktörlere veya çeşitli proteinlere maruz kalma sonucunda astım kendini gösterebilir. Mesleki astım tahriş edici tozlar, maruz kalınan duman ve çevresel etmenlerle ağırlaşabilir.