Astım Belirtileri - Medical Park Astım Kliniği

Astım Belirtileri

astım

Astım tanısının temeli, hastanın öyküsüne dayanır. Hastalar, şikayetlerini tipik olarak, ataklar halinde seyreden ve özellikle geceleri şiddetlenen hırıltılı solunum, nefes darlığı, öksürük, göğüste sıkışma hissi ile tarif ederler. Grip ya da üst solunum yolu enfeksiyonları sonrası ortaya çıkan öksürüğün üç haftadan uzun sürmesinden ya da her geçirdikleri gribal enfeksiyonun göğse inmesinden yakınabilirler.

Bazen hastalık, sadece inatçı öksürükle dahi seyredebilir. Astım semptomlarının özelliği, tekrarlayıcı olmasıdır. Bazı etkenler hastalığı provoke edebilir. Mesela irritan (tahriş edici) gazlar (sülfür dioksit, karbon monoksit), alerjenler, egzersiz, virüsler, enfeksiyonlar, ilaçlar ve stres hastalığı provoke eden nedenlere örnek gösterebilir. Tanı ve değerlendirmede hastalara solunum fonksiyon testi ve PEFmetre ölçümleri yapılır. Özellikle çocuklarda basit egzersiz testi uygulanabilir. Bazı hastalara ise ‘Nonspesifikbronş Provakasyon’ testi uygulanabilir.

Risk faktörleri nelerdir?

  • Atopi: Kişinin alerjik bozukluk geliştirmesine yol açan kalıtımsal ve yapısal özellikler
  • Sigara: Astımın en büyük tetikleyici risk faktörüdür. Sigara astım riskinin 8 ila 12 kat artmasına yol açıyor. Sigara, astımın kontrolünü ve ikincisi astım hastalığında kullanılan ilaçların etkisini bozmaktadır. Astımda sigara dumanının oluşturduğu hasar ilaçlarla geriye döndürülemez!
  • Alerjenler (Otlar, hububat, ağaç polenleri, küfler, hamam böcekleri, kedi, köpek gibi hayvanların tüyleri, sigara dumanı, kuvvetli kokular ve parfüm gibi spreyler, ev temizlik malzemeleri, yemek kokuları, boya ve cila kokuları, kömür, tebeşir tozu, pudra…)
  • Solunum yolu enfeksiyonları
  • Mesleksel uyaranlar ve hava kirliliği: Sürekli duman ve kimyasal partiküller gibi dış etkenlere maruz kalanlarda hastalığın ortaya çıkması beklenebilir.