Astımla Yaşam - Medical Park Astım Kliniği

Astımla Yaşam

Türkiye’de her 12 erişkinden biri ve 7 çocuktan birini etkileyen, dünyada yaklaşık 300 milyon kişide görülüp her yıl 250 bin ölüme yol açan astım, düzenli tedaviyle kontrol altında tutulabiliyor!

astım

Hastalığın kronik ve değişken özelliği astım hastalarının yakınmalara alışmasına neden olabiliyor. Yakınmasız kalabileceklerini bilmeyen ve bunu talep etmeyen hastalar hekime başvuruda geç kalıyor ve hastalıkları ilerliyor. Oysa uygun tedavi ile hastalık kontrol altına alınabiliyor.

Egzersizin Önemi

Astım semptomları genellikle egzersizi takip eden birkaç dakika içinde gerçekleşir. Bu nedenle, yıllarca astımı olan kişilerin spor yapmamaları gerektiğine inanılmıştır. Oysa doktorunuzun kontrolü altında yavaş bir tempo ile başlayarak 30 dakikalık aerobik ya da egzersiz yapmak uygun olabilir. Egzersiz hareketlerine eş değer olarak yapılacak orta mesafeli yürüyüşler ya da havuzda yüzmek de alternatif spor faaliyetleri arasında görülebilir. Düzenli spor aktiviteleri, çocuk yaştaki astım hastalarının akciğer gelişimine olumlu katkı sağlar. Bir spor programına başlamadan önce doktora mutlaka danışılmalı, spor yapılan süreç içerisinde ne tip semptomların geliştiğini bilmek, doktorunuzun sizin için en iyi egzersiz planını yapması konusunda yardımcı olacaktır. Örneğin; doktorunuz, egzersiz süreçlerinde yaşadığınız değişimlere göre ilaçlarınızı değiştirebilir ve ilaç alım zamanlamanıza karar verebilir.

Klima Filtrelerine Dikkat!

Düzenli bakımı yapılmayan araç ve kapalı alan klimalar, küf mantarlarının, bakterilerin ve tozların birikmesine bağlı olarak, astım hastalığının alevlenmesine neden olur. Bu nedenle, cihazların periyodik filtre bakımlarının yapılması, astım hastaları için önem taşır.