Bahar Aylarında Astıma Dikkat! - Medical Park Astım Kliniği

Bahar Aylarında Astıma Dikkat!

Bahar ayları, beraberinde astım şikayetlerini de getiriyor. Medical Park Antalya Kalp Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Evren Toprak, özellikle bu dönemde öksürük, nefes darlığı ve hışıltılı solunum şikayeti olan kişilerin astım açısından doktora başvurmaları gerektiğini söyledi. Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Evren Toprak, astım hastalığıyla ilgili bilgi verdi.

Astım hastalığının dış ortamda bulunan çeşitli alerjenler, sigara dumanı, duygusal faktörler, egzersiz, soğuk hava, sıcak hava, nemli havaya maruz kalma gibi tetikleyici faktörlere karşı, havayollarının daralmasıyla kendisini gösteren ve ataklarla seyreden kronik bir akciğer hastalığı olduğunu belirten Uzm. Dr. Evren Toprak, “Astım atakları dışında çoğu kez hiçbir yakınması olmayan hasta da atak sırasında nefes darlığı, öksürük, hışıltılı solunum, güçlükle balgam çıkarma, göğüste sıkışıklık hissi gibi belirtiler öne çıkmaktadır” dedi.

Meslekler de Astımı Etkiliyor!

Astımın risk faktörleri hakkında da açıklamalar yapan Uzm. Dr. Evren Toprak, “Ev tozları, polenler, küf mantarları gibi havayoluyla gelen alerjenler, tekrarlayan akciğer enfeksiyonları, mesleksel uyaranlar (çiftçilik, kuaförlük, boyacılık, marangozluk, temizlik, plastik üretimi vb.), sigara dumanı, ilaçlar, ev içi/dışı hava kirliliği, beslenme, reflü hastalığı, stres, ağır egzersizler astım hastalığının risk faktörleri olarak sıklıkla karşımıza çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Solunum Testi Tanı İçin Önemli

Astım hastalığının tanısını sağlayacak herhangi bir kan tahlilinin olmadığını vurgulayan Uzm. Dr. Toprak bu hastalığın röntgen bulgularının normal olduğunu söyleyerek, “Günümüzde astım tanısı için kullanılan en önemli tetkik ise, solunum fonksiyon testleridir. Gerekli görüldüğü durumlarda, astım belirtilerine yol açan allerjen kaynaklı tetikleyici faktörlerin belirlenmesine yardım etmek amacıyla allerjik deri testleri de yapılabilmektedir” diye konuştu.

Hekim Tarafından Takip Edilmeli!

Günümüzde astım hastalığını tedavi edip, kontrol altına alabilen birçok ilacın bulunduğunun altını çizen Uzm. Dr. Toprak, “Hipertansiyon, şeker hastalığı gibi astımlı hastalar da düzenli olarak hekim tarafından izlenmelidir. Tipik olarak hastalar tedaviye başlandıktan sonra 1-3 ay arasında ve her 3-4 ayda 1 değerlendirilmelidir. Astımın kontrol altında olması demek hastanın hiç şikayetinin olmaması, solunum fonksiyonlarının normal olması ve günlük yaşamını normal sürdürmesi, yani sağlıklı bir birey gibi yaşaması demektir” dedi.