Çocuklarda Astım - Medical Park Astım Kliniği

Çocuklarda Astım

astım

Astım, çocuklar için ‘kendini gizleyen bir tehdit’ olarak öne çıkıyor. Çocukta astım olup olmadığını anlamak kolay değil. Çoğu zaman basit bir soğuk algınlığı veya nefes yolu enfeksiyonu sonucu oluşan semptomlar astım ile karıştırılabiliyor.

Annesi ya da babasında astım olan çocukların kendilerinin de astım olma ihtimalinin, normalden 3 kat fazla! Hırıltılı-hışıltılı solunum (nefes verirken göğüsten gelen ince ses) ile birleşik kronik öksürük, oyun oynarken veya oyundan sonra öksürme veya nefes almakta güçlük, soğuk algınlığının geçmesinin 10 günden uzun sürmesi, soğuk algınlığının akciğerlere indiğine dair belirtiler, uykuyu bölecek kadar öksürme veya nefes almakta güçlük, iç veya dış ortamda alerjenlerle karşılaştığında hışıltılı solunum-nefes darlığı-öksürük şikayeti önemli astım belirtileridir. Bu durumlardan herhangi birinin çocukta olması halinde mutlaka uzman doktora danışılması gerekiyor.

Anne ve Babaların Alacağı Önlemler

Eğer toz böcekleri çocuğunuzun astımını tetikliyorsa odasını mutlaka her hafta en az bir kez HEPA filtreli bir elektrik süpürgesiyle temizlenmeli. Yatak takımları her hafta en az 55 derecede yıkanmalı, yorganlar veya tüylü oyuncak hayvanlar varsa ayrıca yıkanabilir olmasına özen gösterilmelidir.

astım

Öğretmenleri Bilgilendirin

Okul çağındaki çocuğunuzun öğretmenlerine ve okul doktoruna çocuğun sağlık durumu hakkında bilgi verilmelidir. Ailenizle geçirdiğiniz zamanı mümkün olduğunca zevkli bir hale getirmek için biraz plan yapmanız gerekebilir. Çocuğunuzun polene alerjisi varsa, açık hava aktivitelerini ve tatilleri polen miktarının dorukta olmadığı zamanlara denk getirilmelidir.

Polen miktarının yüksek olduğu zamanlarda yapılmak üzere birtakım kapalı mekan aktiviteleri hazırlanabilir. Örneğin, hipoalerjenik boya, zamk ve hamurla yapılan el sanatları bu iş için idealdir. Bilgisayar oyunları da iyi bir tercihtir. Ayrıca, çocuk kitap ve dergileri de el altında bulunabilir.